Základní doporučení pro vybavení dítěte

Vybavení

Na začátku docházky do DLK Na Paloučku si děti do zázemí klubu přinesou:

Krabici (případně tašku) s náhradním oblečením včetně obuvi

Obsah rodič přizpůsobuje aktuálnímu počasí a roční době. Náhradní oblečení musí být kompletní náhrada oblečení, které má dítě v danou chvíli na sobě. To zůstává v zázemí LK Na Paloučku. Při vyzvedávání dítěte je dobré zkontrolovat, co z vybavení bylo přes den použito a co je nutné doplnit.

Každý den si děti přinesou:

Batůžek s nastavitelnými popruhy a prsním pásem a v něm:

–                 svačinu podle individuálních potřeb k doplnění společné svačiny

–                  pití v neskleněné lahvi nebo termosce (případně v termoobalu)

–                  pláštěnku

–                  náhradní „spodní“ oblečení (mladší děti ve věku 3-4 let)

–                  igelitový sáček

–                  kapesník/y

Náhradní oblečení z krabice/skřínky, které rodiče předchozí den odnesli.

Oblečení

Prosím počítejte s tím, že děti si budou chtít pobyt v lese užít a my jim v tom nebudeme bránit. Vybavte je tedy takovým oblečením, u kterého nevadí ušpinění či případné poškození. Oblečení je dobré mít podepsané pro lepší orientaci průvodců.

Pravidla oblékání při pobytu v LK Na Paloučku:

Základem oblékání je cibulovité vrstvení (lépe více vrstev než jedna tlustá).

Podzimní a jarní varianta

V tomto přechodném období se počasí a teplota během dne může velmi lišit. Základem jsou dobré nepromokavé boty vhodné do terénu. Při hodně deštivém počasí se děti přezouvají do holínek. V teplejších dnech obvykle stačí tričko (thermo nebo bavlněné), pohodlné kalhoty (tepláky, legíny) a mikina. V chladnějších a deštivých dnech je vhodné přes tepláky obléct nepromokavé pogumované kalhoty (lacláče typu Lidl, Tchibo apod.) a nepromokavou bundu. 

Zimní varianta

V zimním období je důležitá teplá pevná a hlavně voděodolná obuv, nepromokavá bunda popřípadě pláštěnka, nepromokavé kalhoty, čepice a rukavice (v batůžku náhradní rukavice a ponožky). Nahoře i dole by měly děti mít systém nejméně tří vrstev – tzv. cibulové vrstvení. První vrstva funkční prádlo (např.merino), druhá vrstva fleece nebo vlna nebo oboje (ve vlně se děti tolik nepotí a lépe větrá), třetí vrstva nepromokavá izolující. Bavlna není pro toto počasí vhodným materiál, protože když se dítě zpotí, zůstane mokrá a na tělíčku studí.

Letní varianta

V teplejší počasí doporučujeme pokrývku hlavy – kšiltovka, klobouček atd. Oblečení do lesa může mít dlouhý rukáv i nohavice z důvodu ochrany před klíšťaty a případnými odřeninami. Doporučujeme lehké a vzdušné materiály. V lese je i při vysokých teplotách chládek a tak dlouhé rukávy a nohavice z lehkého materiálu poslouží jako izolace. Obuv by měla být pevná a uzavřená. Při chladnějším počasí je dobrá ještě fleecová mikina, šusťáková bunda a šusťáky nebo tepláky.